DESIGNED BY JOOMLA2YOU

Klimatizácia, a prečo NIE ?

 

Vďaka dramatickému poklesu cien a nárastu letných teplôt v priebehu posledných rokov, je požiadaviek na komfortné klimatizované pracovné a domáce prostredie veľmi aktuálne. Klimatizácia dnes prestáva byť luxusom. Jej poslanie sa neobmedzuje iba na chladenie. Moderné klimatizácie dnes umožňujú ďalšie úpravy vzduchu ako ohrev, filtráciu a ionizáciu, zvlhčovanie ale i odvlhčovanie vzduchu.
Hlavným kritériom sa už nestáva cena, ale skôr dispozičné riešenie a možnosti umiestnenia jednotlivých typov klimatizačných jednotiek.

Základom klimatizačného zariadenia je chladiace zariadenie. Princíp je v podstate podobný ako u chladničky. Výparník umiestnený vo vnútornom klimatizovanom priestore odoberá teplo z tohto priestoru. Kondenzátor umiestnený mimo klimatizovaný priestor odvádza teplo do okolitého priestoru.

Uvedené časti zariadenia sú navzájom prepojené medeným potrubím s cirkulujúcim ekologickým chladivom. Motorom poháňajúcim proces chladenia je kompresor umiestnený medzi výparníkom a kondenzátorom.

Kondenzačná a výparníková časť môžu byť umiestnené dohromady - v pípade kompaktného prístroja alebo oddelene - pri SPLIT systéme (z ang. split = rozdelený).

Klimatizačné jednotky môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórií :

A.     podľa umiestnenia

  • nástenné - najbežnejšie, výborné ceny, tichý chod, široký sortiment
  • podstropné, kazetové - výborný design, nerušia, náročnějšia montáž
  • stojanové - perfektný design, škála výkonov  
  • kanálové - veľmi výkonné, pre väčšie priestory 

B. podľa prevedenia

 

  • split - väčšina, vnútorná a vonkajšia časť
  • okenné - lacnejšie, nutné úpravy okna a vyšší hluk
  • mobilné - bez montáže, vyššie ceny i hlučnosť, menší výkon